رژیم غذایی برای پوست سالم

تاثیر رژیم غذایی بر پوست

سلامت و درخشندگی پوست می تواند نشان دهنده ی تغذیه و رژیم غذایی مناسب فرد باشد. وضعیت پوست ما منعکس کننده تغذیه ی ماست و اهمیت مراقبت از خود را از درون به بیرون برجسته می کند. غذا سوخت بدن ماست و بدن ما زمانی بهترین عملکرد را دارد که غذای سالم، متعادل و مغذی برای آن فراهم کنیم.

در حالی که بسیاری از ما در مورد میزان غذای مصرفی خود آگاه هستیم، می بایست برای سلامت پوستمان نیز رژیم غذایی مناسبی، که سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است، داشته باشیم. تغییر رژیم غذایی مستلزم آگاهی از تاثیر مواد غذایی دریافتی بر روی سلامت بدن و همچنین پوست ما می باشد.

رژیم غذایی سرشار از مواد غذایی آماده و کربوهیدرات ها ممکن است به مرور زمان باعث ایجاد التهاب در بدن و تشدید مشکلات پوستی مانند آکنه می شود.

در حالی که بسیاری از ما می دانیم که یک رژیم غذایی ناسالم برای پوست ما مضر است، همچنین رژیم غذایی در مبارزه با اثرات آسیب خورشید (اشعه UV) بر روی پوست ما نقش دارد. تابش اشعه ی ماوراء بنفش نور خورشید به پوست، باعث ایجاد رادیکال‌های آزاد در پوست می شود، که رادیکال های آزاد در پوست منجر به آسیب به پوست و استحکام آن می باشند، مانند تخریب الاستین و کلاژن پوست. این امر می‌تواند منجر به ایجاد خطوط و چین و چروک‌های در پوست شود!

بنابراین، مصرف غذاهای غنی از آنتی اکسیدان، مانند میوه ها و سبزیجات، در رژیم غذایی روزانه، به مبارزه با رادیکال های آزاد کمک می کند. همچنین در برخی مطالعات تاثیر تغذیه و رژیم غذایی بر روی سلامت بافت پوست مورد بررسی قرار گرفته است.

گروه های غذایی مورد نیاز پوست

ماهی سرشار از پروتئین است. (پروتئین ها برای تولید کلاژن و الاستین ضروری هستند). همچنین حاوی اسیدهای چرب ضروری مانند امگا 3 می باشد، که برای سلامت پوست و ترمیم پوست ضروری است.

میوه‌ها و سبزیجات نارنجی یا قرمز، حاوی رنگدانه ای به نام کاروتنوئیدها هستند. برخی از کاروتنوئیدها می توانند در بدن به ویتامین A تبدیل شوند. ویتامین A برای تکثیر سلول های پوست ضروری است. همچنین میوه ها و سبزیجات منبع عالی از ویتامین C هستند که در ساخت کلاژن و حفظ سلامت پوست ضروری است. به علاوه کاروتنوئیدها و ویتامین C، در دسته ی آنتی اکسیدان ها می باشند. آنتی اکسیدان ها در مقابله با رادیکال های آزاد، که ممکن است به پوست آسیب برسانند و باعث علائم پیری زودرس شوند،نقش به سزایی دارند.

از استفاده ی کربوهیدرات ها و قندهای ساده خودداری کنید. این قندها شامل شیرینی، نان سفید، برنج سفید، نوشیدنی های شیرین و بسیاری از غلات صبحانه می باشد. جایگزین این مواد غذایی، از کربوهیدرات های خوب مانند سبزیجات سالم، غلات کامل، میوه ها که سرشار از آنتی اکسیدان ها می باشند، و همچنین دارای شاخص گلیسمی پایین تری هستند، استفاده کنید.

البته نوشیدن آب کافی در رژیم غذایی نکته ی بسیار مهمی می باشد. همچنین هیدراته بودن بدن،در غذا رسانی به سلول های پوست بسیار مهم است.

از نوشیدنی های شیرین پرهیز کنید و از آب یا چای سبز که به عنوان منبع عالی آنتی اکسیدان شناخته می شوند، لذت ببرید.

جدول محتوایی